Autor: Renata Gondeková
Datum: 08 listopad 2023

Přichází sympatická mladá žena J., která chce založit rodinu, ale trápí ji vztah s matkou, která je velmi náročná, kritická. Klientka má k rodině velmi silný vztah, ale každá návštěva rodičů začíná i končí velkým stresem, hádkou a pláčem. Připadá mi jako bezmocné dítě. Přitom se jedná o velmi úspěšnou, vzdělanou, samostatnou a schopnou  ženu. Matka jí však má tendenci mluvit do života, vše musí být podle ní. Jakýkoliv pokus o odpor, o pochopení jejich potřeb, plánů nebo snaha domluvit kompromis končí výčitkami a scénami. Partner je silná osobnost, a i když se snaží být dobrým budoucím zetěm, není ochoten hrát roli poslušné loutky a přihlížet, jak tato situace začíná ohrožovat jejich vztah. J. trpí i zdravotně, dle lékařů bude mít problémy počít dítě, přicházejí zranění.

Číst dál
Autor: Renata Gondeková
Datum: 08 listopad 2023

Přichází ke mně klientka M., které se zhroutil život. Byla účastníkem nehody, při které zemřela  její kamarádka. Stalo se to díky jejich riskantnímu chování v opilosti. Klientka trpí flashbacky, úzkostnými a depresivními stavy, není schopná fungovat v rodině, v práci. V nejhorších stavech pomýšlí i na sebevraždu.

Práce s traumatem: Pracujeme nejprve na základní stabilizaci, držení pomocí našeho vztahu, budování podporující a nesoudící, empatické vnitřní mateřské postavy, podpoře Já, zmírnění úzkostí. Pomáhají vzpomínky na láskyplné osoby v jejím životě, dechová cvičení a práce se srdeční čakrou, se sny a se symbolickou metodou Sandplay (Pískoviště). 

Číst dál
Autor: Renata Gondeková
Kategorie: Osobní rozvoj
Datum: 01 prosinec 2012

Jungovský model pro duševní růst a vývoj se nazývá individuace. Ta je naším úkolem ve středním věku, pokud se chceme stát sami sebou, žít s pocitem naplněného života a být přínosem pro druhé.

V dětství a mládí mají pocity viny za úkol adaptaci dítěte do společnosti a umožňují mu zdravý vývoj a úspěch. Dítě už od batolecího věku má tendenci zkoumat svět a překračovat tak hranice, které mu stanovují rodiče a vychovatelé. Když je překročí příliš, rodič, který má v dětských očích absolutní, božskou autoritu, se na dítě rozzlobí, a to cítí vinu.

Číst dál
Klenoty pro duši

Klenoty pro duši

Dopřejte sobě nebo svým blízkým originální šperk s polodrahokamy, které prospějí vaší duši i zdraví.

Více na www.klenotyprodusi.cz