Následky manipulativní výchovy při zpracování traumatu a viny

Autor: Renata Gondeková
Datum: 08 listopad 2023

Přichází ke mně klientka M., které se zhroutil život. Byla účastníkem nehody, při které zemřela  její kamarádka. Stalo se to díky jejich riskantnímu chování v opilosti. Klientka trpí flashbacky, úzkostnými a depresivními stavy, není schopná fungovat v rodině, v práci. V nejhorších stavech pomýšlí i na sebevraždu.

Práce s traumatem: Pracujeme nejprve na základní stabilizaci, držení pomocí našeho vztahu, budování podporující a nesoudící, empatické vnitřní mateřské postavy, podpoře Já, zmírnění úzkostí. Pomáhají vzpomínky na láskyplné osoby v jejím životě, dechová cvičení a práce se srdeční čakrou, se sny a se symbolickou metodou Sandplay (Pískoviště). 

Pak přecházíme ke komplexům z dětství. Ukazuje se,že vyrůstala v rodině s narcistickou matkou, která preferovala sourozence a byla k ní velmi kritická. Odkrývá, jak funguje manipulace a jak moc ji poškodila v její sebehodnotě. Učíme se postavit sama za sebe, nastavit hranice manipulaci, nenaskočit na známý scénář výčitek sebeobviňování, které způsobuje nejen skutečná matka, ale hlavně vnitřní postava Soudce, kterou si klientka nevědomě vytvořila. Pracujeme hlubinně, využíváme snů, aktivních meditací. Postupně propracováváme i trauma ze smrti kamarádky. Učíme se přijmout vinu, nebrat si na sebe víc viny, než zaslouží a kompenzovat ji poskytnutím svého nadání k službě pro rozvoj druhých. Život zase začíná přinášet radosti a dávat smysl. Lepší se vztah s matkou, nachází novou, naplňující práci a pevnou půdu pod nohama.

Manipulativní rodiče dokáží dítě velmi poškodit. Buď se z něho stane oběť s pošramoceným sebevědomím a sklony k sebepoškozujícímu chování nebo v dospělosti i přes prožité utrpení přijme manipulaci za svou a ničí pak podle toxického rodinného vzorce své děti a partnera. Manipulativní rodič často využívá a ponižuje svého partnera, pokud se vzepře a odejde, udělá všechno pro to, aby pomocí psychického týrání zpřetrhal jeho vazby k dětem. Tak dítě ztrácí důležitého člověka, o kterého by se mohlo opřít a je vydáno manipulativnímu rodiči napospas. Pokud se nepřizpůsobí náročným požadavkům narcistického rodiče, které děti považují za prodloužení svého ega, nebo se povahou podobá ex-partnerovi, je dítě natlačeno do role černé ovce. Dítě je závislé na lásce rodiče, snaží všemožně rodiči zavděčit a ukázat, že je hodno lásky. Vždy, když se však projevuje svobodně, radostně a přirozeně, přijde kritika a tresty. Když se objeví někdo, koho má dítě rádo a kdo má na něho vliv, pomlouvá ho a sráží tak dlouho, až se vztah rozpadne. V pubertě se pak často takové dítě začne vůči manipulativnímu rodiči bouřit, najít si nové zázemí v partě vrstevníků, což může vést až k závislostem na alkoholu nebo drogách a dalšímu rizikovému chování. To už je jen krok k neštěstí či šikmé ploše. Pokud je výchova tak přísná, že nepřipustí rebelii, děti se často sebepoškozují, což mívá na psychiku ještě horší následky než krátkodobé zneužívání alkoholu a drog. Manipulace se pozná podle toho, že dítě často trpí pocitem viny, i když přesně neví, za co. To vede k tomu, že se dítě nemá rádo a je psychicky mnohem křehčí. Když se pak v životě dostane do krizové situace, může to vyvolat vážné psychické potíže.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and conditions.

Comments

Klenoty pro duši

Klenoty pro duši

Dopřejte sobě nebo svým blízkým originální šperk s polodrahokamy, které prospějí vaší duši i zdraví.

Více na www.klenotyprodusi.cz